Categories: Könnyebb Élet

A túlevés megállítása illetve megelőzése – 5 egyszerű tipp

Nézd meg az alábbi tréninget ha meg akarsz szabadulni az érzelmi vagy kényszeres túlevéstől.

 

Korábbi blog posztomban bemutattam, hogy mi az önszabotálás jelensége és mik a túlevés kiváltó okai. A mostani téma a túlevés megállítása illetve megelőzése. A tippek segítségével megtanuljuk szétválasztani a kiváltó érzelmeket az önszabotáló cselekedettől.

Megéri engedni a túlevés ingerének?

Gondolkozzunk el azon, mikor érte meg utoljára engedni a túlevés ingerének. Valószínűleg ritkán.

1. példa

Vegyük például amikor szorít a határidő, valamit nagyon gyorsan meg kell csinálni. A feszültségtől folyamatosan rágcsálni kell, megeszel egy csomag kekszet és egy csomag csipszet és ropit. Jobb lett tőle? Teletömted magad egy csomó vegyszerrel, adalékanyaggal, cukorral, fehér liszttel. Több energiád lett tőle, hogy bírj dolgozni? Dehogyis, csak fáradt és éhes lettél tőle, a vércukor szinted összevissza ugrál, és ha többször is megismétled ezt, mire befejezed a munkát pár kilóval gyarapodtál is. Ha már mindenképpen rágcsálni kell, jobban jársz ha almát, nyers répát, egyéb ropogós zöldségeket, gyümölcsöket eszel.

2. példa

Vagy egy másik példa: finom ebédet főzöl, de a gyerekek csak finnyáskodnak, nyavalyognak, nem eszik, pedig annyit dolgoztál vele direkt nekik, két hete még úgy ízlett nekik ugyanez. Jól felbosszantod magad és megeszed az egészet mérgedben. Jobb lett tőle? Lehet, hogy amíg éppen eszed, az evés folyamata megnyugtat valamennyire, de amint megetted rájössz, hogy rettenetesen túletted magad, a gyerekek még mindig nem ebédeltek semmit és mi a fenének is csináltad most ezt? Ekkor jön a bűntudat, a csalódás, stb.

3. példa

Vagy valaki megkínál a kedvenc édességeddel. Nem tudsz ellenállni, megeszed. Na akkor már úgyis mindegy, a mai napot elszúrtad, akkor már jöhet a pizza is, a fagyi is, stb. Utána persze megint a bűntudat következik, hogy nem volt elég akaraterőd, hogy ellenállj a kísértésnek.

De mint korábban is írtam, a természet mindig erősebb mint az akaraterőnk. Ha megadjuk magunkat a kísértésnek, az nem azt jelenti, hogy gyengék vagyunk, hanem azt, hogy emberek. Ezért a fejünkben kell rendben lenni a dolgoknak, a belső motivációnknak kell elég erősnek lennie ahhoz, hogy ne kelljen az akaraterőnkre hagyatkoznunk. Ahogy mondani szokták, a fogyás a fejben dől el.

A túlevés megállítása ill. megelőzésére

A belső, erős motivációt a korábban leírt vizualizációs technika rendszeres gyakorlásával alapozhatjuk meg magunkban. Amíg ez meg nem erősödik, tegyük a következőket, amikor legközelebb érezzük az túlevést kiváltó ingert:

1. Állj meg egy pillanatra

Voltunk már hasonló szituációban korábban? Segített rajtunk az evés? Megoldotta a problémát? Nagy valószínűséggel nem. Kedvenc mantrám ilyenkor: „Az evés nem megoldás.“

2. Figyeld meg magad

Figyeljük meg milyen érzések, érzelmek, események vezettek ehhez az állapothoz. Stressz, szorongás, unalom, stb. Akár le is írhatjuk magunknak, hogy legközelebb tudjuk milyen esetben mire számíthatunk magunktól.

3. Tudatosítsd magadban, hogy az érzéseid nem te vagy

Vegyük észre, hogy az érzéseinket, érzelmeinket nem tudjuk irányítani, kiválasztani, azok csak úgy jönnek maguktól, néha hatalmas erővel. Viszont azt meg tudjuk választani, hogy hogyan reagálunk rájuk.

4. Találd meg az érzelmeid gyökerét

Keressük meg, mi okozta ezen érzelmek megjelenését (lásd a korábbi posztomban leírt lehetséges kiváltó okokat). Találjunk egy megoldást az okozat jövőbeli megszüntetésére.

Ha szeretnéd, de nem tudod egyedül leküzdeni a túlevési szokásodat, szívesen segítek egy ingyenes “mini coaching” beszélgetéssel. Itt tudsz rá bejelentkezni: ingyenes konzultáció

A következő blog posztok is segíthetnek:

 

5. Pillanatnyi megoldás

Ha a gondolataink elemezgetése után sem múlt el az inger, engedjünk neki és próbáljuk újra legközelebb.

Kipróbálhatjuk pillanatnyilag elterelni a figyelmünket is; beszéljünk valakivel a telefonon, sétáljunk egyet, igyunk egy teát/pohár vizet, rakjunk rendet, stb.

Gondoljunk arra, milyen jól fogjuk érezni magunkat később, mikor rájövünk, hogy sikerült szétválasztanunk az érzelmünket a szokásos túlevéstől. Ez a kis győzelem megerősít abban, hogy a jövőbeli túlevési akcióinkat is képesek leszünk kivédeni.

A túlevés megállítása nem könnyű, első pár alkalommal nem biztos, hogy sikerrel járunk, de ezt ne kudarcként éljük meg, járni is sok esés után tanulunk meg. Gyakoroljunk szorgalmasan és figyeljük mindig magunkat, mi okozta a kudarcunkat, miből milyen következtetést vonhatunk le, ismerjük meg magunkat.

Nézd meg az alábbi tréninget ha meg akarsz szabadulni az érzelmi vagy kényszeres túlevéstől. 

 

Egy személyes megjegyzés: ha tetszett amit olvastál megtennéd a kedvemért, hogy megosztod másokkal is?

 

Rita

Recent Posts

A fizikai és érzelmi éhség közötti különbségek

Ebben a cikkben bemutatom, a fizikai és érzelmi éhség közötti különbségeket. Gyakran álldigálsz a hűtő…

3 év ago

Mi okozza a túlevési rohamaidat? Miért eszel ennyit?

  Ha ezt olvasod, valószínűleg foglalkoztat a kérdés: miért eszek ennyit? Nem bírod abbahagyni az…

4 év ago

Hogy ne együnk állandóan karantén alatt – 2. rész

Nézd meg az alábbi tréninget ha meg akarsz szabadulni az érzelmi vagy kényszeres túlevéstől. Kiváncsi…

5 év ago

Túlevés karantén alatt – Mit tegyünk ellene

Nézd meg az alábbi tréninget ha meg akarsz szabadulni az érzelmi vagy kényszeres túlevéstől. Gondot…

5 év ago

Személyes tapasztalataim különböző vegán diétákkal

Nézd meg az alábbi tréninget ha meg akarsz szabadulni az érzelmi vagy kényszeres túlevéstől. Ingyen van.…

5 év ago

Alacsony szénhidrát vagy zsírszegény étkezés – melyik a jobb?

  Nézd meg az alábbi tréninget ha meg akarsz szabadulni az érzelmi vagy kényszeres túlevéstől.…

5 év ago