Ha ezt olvasod, valószínűleg foglalkoztat a kérdés: miért eszek ennyit? Nem bírod abbahagyni az evést. Hiába érzed, hogy jóllaktál, hogy már tele vagy, nem tudsz leállni. Miért van ez? Mi okozza a túlevési rohamaidat? Hogyan tudnál rajta javítani?
Először is szeretném elismerni, hogy megteszed ezeket az első lépéseket, hogy megváltoztasd a néhány év, sőt talán egy életen át kialakult szokásokat.
Minden elismerésem!
Szóval mit tegyél, hogy átvedd az irányítást az étkezésed fölött és újra normálisan tudj enni?
Az első lépés az volt, hogy felismerted, hogy valamin változtatni kellene. A második lépés az lesz, hogy kinyomozzuk, hogy mi okozza ezeket a túlevési rohamokat.
Ebben nagyon nagy segítségedre lesz egy Étkezési és Életmód Napló. Ebbe fogod leírni minden nap (nem örökké, ne ijedj meg, csak néhány napig) az összes étkezés körüli szokásaidat, érzéseidet és érzelmeidet.
Hagyj helyet az étkezések körüli eseményeknek és annak is, hogy mit ettél. Jegyezz le mindent alaposan.
Ha utána megnézed a kitöltött naplót, észre fogsz venni bizonyos tendenciákat, amik segíteni fognak rájönni a túlevést kiváltó ingerekre, okokra, és meg tudod válaszolni a kérdést: “miért eszek ennyit”.
Innen letölthetsz egy ilyen Naplót ingyen ehhez a gyakorlathoz. Belevettem a legfontosabb tényezőket, amiket követned érdemes. Kitöltheted magát a pdf file-t vagy kinyomtathatod és kézzel is jegyzetelhetsz. Ez utóbbi hatásosabb, mert a saját kézírásunk mindig meggyőzőbb. Ráadásul nem kell mindig bekapcsolni a telefonod vagy számítógépet amikor be akarsz írni valamit.
Egy napra szól a Napló, úgyhogy minden napra ki kell nyomtatni egy példányt vagy csinálni egy másolatot. Az ajánlom, hogy legalább 7 napig használd.
A naplóírás pozitív hatásai széles körben ismertek.
Egy Étkezési és Életmód Napló a legőszintébb és legkevésbé elfogult információforrás, amely rendelkezésedre állhat. Semmi sem meggyőzőbb, mint a saját kézírásod.
Ha látod fehéren-feketén leírva az étkezési szokásaidat, at étkezések körüli érzéseidet, eseményeket, akkor az ismétlődő szituációkat, ételeket, amik a túlevést kiváltották, is fel fogod fedezni benne. Rá fogsz jönni miért eszel ennyit.
Ezek a megfigyelések lehetnek a túlevéstől való megszabadulás kulcsai, de csak akkor ha teljesen őszintén töltöd ki a naplót.
Először is, el kell döntened, hogy fizikai vagy érzelmi éhség előzte e meg a túlevési rohamodat. Ebben az Instagram posztban felsoroltam a legkézenfekvőbb különbségeit a fizikai és érzelmi éhségnek (a második oldal magyarul van).
Ha azt találtad, hogy fizikai éhség okozza az időnkénti bezabálást, figyelj oda, hogy:
Többek között az állandó fizikai éhség okait és személyre szabott megoldásokat tanítok a 12 hetes Megújulás programomban.
Figyeld jól meg a Naplódba beírt adataidat, hogy vannak a fentikre utaló jelek.
Nagy valószínűséggel azonban találni fogsz érzelmi okokat is a túlevésre.
Mi lehet Nálad az oka az érzelmi túlevésnek? Talán stressz? Vagy egy bizonyos beszélgetés valakivel? Egy adott napszakban (pl. mikor hazaérsz egy fárasztó nap után) vagy szituációban (pl. határidős munka, vizsgaidúszak, fontos előadás vagy üzleti megbeszélés előtt/után) fordulsz mindig az ételhez megnyugvásért? Bizonyos ételek evését nem bírod sosem abbahagyni? Vagy egy személy (vagy a személy hiánya), egy érzés, érzelem okozza – talán mindezek együtt?
Ezek a blog posztok is segíthetnek ennek kiderítésében:
A túlevés okai – miért szabotáljuk a sikerünket
A túlevés megelőzése, megállítása
Túlevés karantén alatt, mit tegyünk ellene
Hogy ne együnk karantén alatt 2. rész
Most, hogy tudod a kiváltó okokat, hogy miért eszel ennyit, itt az ideje, hogy proaktív legyél és ne engedd, hogy ezek az ingerek túlevésbe hajszoljanak.
Az érzelmi evés leküzdésének első lépése a kiváltó okok elkerülése. Ha már tudod, hogy bizonyos dolgok, szituációk, emberek felzaklatnak, felidegesítenek (és ezt evéssel vezetnéd le), akkor legjobb ha ezeket az okokat egy ideig kerülöd. Legalább addig míg kiépíted a leszokáshoz szükséges eszköztáradat.
Teljesen elfogadható, sőt, fontos, hogy a saját jóllétedet némelyik kötelezettséged elé helyezd (és ne Te legyél mindig a listád legalján).
Remélem sikerült megválaszolnod a kérdést: Miért eszek ennyit?
Ha segítségre van szükséged a kitöltött napló kielemzésében, vagy nincs időd rá, nyugodtan küldd el nekem emailben. Néhány nap múlva elküldöm a megfigyeléseimet, értékelésemet és javaslataimat.
Ha kérdéseid is vannak a napló kitöltése után és szeretnél tanácsot kérni, beszélgetni a problémáidról (Skype-on, Zoomon), az is lehetséges. Ebben a szolgáltatásban a naplód írásos kiértékelése is benne van.
Rendelés után kapni fogsz egy emailt. Arra az email címre küldd el a kitöltött Étkezési és Életmód Naplódat.
Miután megnéztem, 3-10 napon belül kapni fogsz írásban egy részletes kiértékelést a megfigyeléseimmel és tanácsaimmal.
9997 Ft
60 perces Skype/Viber/Zoom beszélgetés, ami során felteheted a megválaszolatlan kérdéseidet és megbeszélhetjük a megfigyeléseimet és tanácsaimat.
Ebben a szolgáltatásban az Étkezési és Életmód Napló írásos kiértékelése is benne van.
Nézd meg az alábbi tréninget ha meg akarsz szabadulni az érzelmi vagy kényszeres túlevéstől.
Nézd meg az alábbi tréninget ha meg akarsz szabadulni az érzelmi vagy kényszeres túlevéstől. Már csak…
Szinte mindenki ismeri az “Az vagy amit megeszel” mondást. Ugyanígy modhatnánk azonban azt is,…
Imádok podcast-okat hallgatni miközben a házi teendőket végzem. Különösen inspiráló motiváló podcast-okat. Régebben YouTube videókat…
Nézd meg az alábbi tréninget ha meg akarsz szabadulni az érzelmi vagy kényszeres túlevéstől. Használd…
Nézd meg az alábbi tréninget ha meg akarsz szabadulni az érzelmi vagy kényszeres túlevéstől. Ingyen van.…
Nézd meg az alábbi tréninget ha meg akarsz szabadulni az érzelmi vagy kényszeres túlevéstől. Vegán…